INFORMACJA DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Rodzaje zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych za pośrednictwem PCPR w Staszowie
- Dofinansowanie udziału osób niepełnosprawnych w turnusach rehabilitacyjnych.
- Dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych,
- Dofinansowanie do zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.
- Dofinansowanie do sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych.
- Dofinansowanie usługi tłumacza języka migowego lub tłumacza – przewodnika.
- Dofinansowanie kosztów tworzenia i działania warsztatów terapii zajęciowej.
- Poradnictwo i doradztwo dla osób niepełnosprawnych.
- Opracowywanie i przedstawianie planów zadań oraz sprawozdań z wykorzystania środków wraz z wnioskiem o ich zapotrzebowanie.
- Współpraca z organami administracji rządowej i samorządowej oraz organizacjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych.
Dofinansowanie do zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny.
Wniosek o dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny może złożyć każda osoba legitymująca się aktualnym ważnym orzeczeniem o niepełnosprawności.
Wysokość dofinansowania może wynieść do 60% kosztów tego sprzętu, nie więcej jednak niż do wysokości pięciokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.
O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, jeżeli:
przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty:
– 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
– 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej, oraz zachodzi potrzeba prowadzenia rehabilitacji w warunkach domowych przy użyciu tego sprzętu.
Dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie ze środków PFRON.
Dofinansowanie do zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.
O dofinansowanie może ubiegać się osoba niepełnosprawna, która posiada aktualne i ważne orzeczenie o niepełnosprawności oraz przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty:
– 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
– 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.
Warunkiem ubiegania się o w/w dofinansowanie jest uzyskanie przez wnioskodawcę zlecenia z Narodowego Funduszy Zdrowia na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne/środki pomocnicze wydawane na podstawie odrębnych przepisów.
Dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych.
Wniosek o dofinansowanie likwidacji barier może złożyć każda osoba niepełnosprawna legitymująca się aktualnym ważnym orzeczeniem o niepełnosprawności, związku z indywidualnymi potrzebami wynikającymi z rodzaju niepełnosprawności oraz, jeżeli ich realizacja umożliwi lub w znacznym stopniu ułatwi wnioskodawcy wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem.
Dofinansowanie likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych nie przysługuje osobom niepełnosprawnym, które w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku uzyskały odpowiednio na te cele dofinansowanie ze środków PFRON.
Dofinansowanie nie może obejmować kosztów poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie ze środków Funduszu.
Wnioski rozpatrywane zgodnie z regulaminem w sprawie ustalania zasad rozpatrywania wniosków i przyznawania dofinansowania osobom niepełnosprawnym ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach rehabilitacji społecznej w roku 2017.
Dofinansowanie organizacji sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych.
O dofinansowanie wskazanego zadania mogą ubiegać się osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, jeżeli:
– prowadzą działalność na rzecz osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej 2 lat przed dniem złożenia wniosku,
– udokumentują zapewnienie odpowiednich do potrzeb osób niepełnosprawnych warunków technicznych i lokalowych do realizacji zadania,
– udokumentują posiadanie środków własnych lub pozyskanych z innych źródeł na sfinansowanie przedsięwzięcia w wysokości nieobjętej dofinansowaniem ze środków PFRON.
Dofinansowaniem nie mogą być objęte koszty poniesione przed przyznaniem dofinansowania i zawarciem umowy o dofinansowanie ze środków Funduszu.
Wnioski na przedmiotowe należy składać do 30 listopada roku poprzedzającego realizację zadania.
Dofinansowanie uczestnictwa osoby niepełnosprawnej w turnusie rehabilitacyjnym.
O dofinansowanie może ubiegać się osoba niepełnosprawna, która posiada aktualne ważne orzeczenie o niepełnosprawności oraz przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty:
– 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
– 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.
W przypadku przekroczenia powyższych dochodów, dofinansowanie jest pomniejszane o kwotę przekroczenia.
Turnus musi trwać minimum 14 dni nieprzerwanie i odbywać się wyłącznie w ośrodku, który posiada aktualny ważny wpis do rejestru prowadzonego przez wojewodę.
W przypadku gdy osoba niepełnosprawna wymaga pomocy osoby drugiej na turnusie, w przypadku uzasadnionym i potwierdzonym przez lekarza, wnioskodawca może uzyskać dofinansowanie również dla opiekuna.
Dofinansowanie usługi tłumacza języka migowego lub tłumacza – przewodnika.
O w/w dofinansowanie może ubiegać się osoba, która posiada aktualne ważne orzeczenie o niepełnosprawności, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności.